
Bilde av et barn fra Gaza. Fotografert av Andreas H. Lunde. Creative Commons-lisens: Navngivelse - Ikkekommersiell - Del på samme vilkår, 2.0 Generisk
Miljøpartiet De Grønne ser med uro på iranske myndigheters signaler om at de vil tilby militær eskorte for nye skip som forsøker å bryte Israels blokkade av Gaza. – Militær eskalering er det siste Midtøsten trenger, sier Øyvind Strømmen, MDGs internasjonale kontakt.
Strømmen har heller ingen tiltro til at Iran har gode intensjoner. – Iran har et dypt autoritært presteregime, og en president som forfekter holocaustfornektelse. Ikke-voldelige blokadebryterskipene med hjelpesendinger vil representere reell hjelp for palestinerne på Gazastripen, med internasjonal tilslutning, og uten at Hamas støttes. Irans ønske om å gjøre blokadebryterskipene til en militær konflikt står i fare for å ødelegge dette.
- Dessverre har propagandakrigen om den grove voldsbruken ombord på Mavi Marmara fjernet fokus fra det viktigste i denne saken, nemlig den amoralske blokkaden av Gaza, fortsetter Strømmen. – Den israelsk-egyptiske blokkaden gjennom fire år har ført til økonomisk kollaps, medisinmangel og manglende matsikkerhet, sier Strømmen. Han minner om at rundt 60% av Gazastripens innbyggere er barn under 18 år. – Uansett hva man måtte mene om de stridende partene er det tragisk at man har valgt en fremgangsmåte som gjør at uskyldige rammes.
Miljøpartiet De Grønne ber norske myndigheter arbeide for en internasjonal styrke i Gaza. – En robust FN-styrke med mandat i kapittel 5 i FN-pakten burde komme på plass på grensen mellom Gaza og Egypt. Slik kan man få en fornuftig, kontrollert grenseovergang for innbyggerne og for varer, og en kunne sultefore Hamas for deres militære potensiale, snarere enn å sultefore Gazastripen humanitært og økonomisk, mener Strømmen.
Lenker:
Eva Joly om situasjonen i Gaza: http://www.morgenbladet.no/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100604/OAKTUELT/706049931

