- Einar Gerhardsen ville skammet seg

Etter at det ble kjent at gården som huser Fattighuset i Oslo skal selges, råder det stor usikkerhet blant Oslos fattigste. Miljøpartiet De Grønne vil på det sterkeste uttrykke sin sympati og medfølelse med brukerne, de frivillige og Fattighusets ledelse.

- Einar Gerhardsen ville skammet seg, dersom han hadde sett hvordan regjeringen i verdens rikeste land har sviktet de fattige, uttaler talsperson Hanna E. Marcussen i Miljøpartiet De Grønne. – MDG har i tråd med dette tatt initiativet til en Facebook-gruppe til støtte for Fattighusets fortsatte eksistens og en underskriftskampanje rettet til Oslo Bystyre.

- Det må være lov å forlange av politikerne i Oslo at situasjonen umiddelbart avklares med et prinsippvedtak i Oslo Bystyre som sikrer Fattighusets videre drift ved et kjøp av lokalene, fortsetter Marcussen. – Det vil være skammelig hvis mange hundre mennesker skal gå rundt i Oslo-regionen og bekymre seg for at selve livbøyen deres skal forsvinne. Tusen brukere i uken er avhengige av Fattighuset i Oslo, hvorav mange barnefamilier.

Marcussen understreker at selv om Fattighuset er unikt, er det en nødhjelpsinstitusjon som egentlig aldri skulle ha eksistert i verdens rikeste land.

- Det er selve fattigdommen vi må til livs. De fattige skal ikke leve på allmisser, men bli båret oppe av et medmenneskelig sosialt system som gjør oss stolte av å være nordmenn. Fattigdommen i olje-Norge er ikke naturgitt, den er vedtatt av Stortinget. Regjeringen har overprøvd ernæringsfysiologenes tall med en uverdig fattigdomspolitikk. Det såkalte fattigdomsløftet ble ett eneste stort løftebrudd.

Miljøpartiet De Grønne støtter uforbeholdent Fattighusets krav om snarlige sosiale reformer som vil bedre de fattiges situasjon.

  • Innfør SIFO-normen som minsteinntekt i Norge
  • Rettferdig behandling av de fattige i alle kommuner.
  • Gjennomfør det opprinnelige NAV-forslaget: Sosialkontorene må legges inn under staten.
  • Avskaff de uverdige fattig-rekvisisjonene
  • Innføring av fast saksbehandler i NAV, etter mønster av fastlegesystemet.

- Det er de fattige som vet hvor skoen trykker, avslutter Marcussen.- Det er selvfølgelig flott at politikere uttrykker sin støtte til Fattighuset, men det er på tide at politikerne også begynner å lytte til de fattige, og MDG ser det som en av sine viktigste oppgaver å målbære de fattiges krav om reformer.

Signer underskriftkampanjen “LA FATTIGHUSET LEVE!”.

Lenker:

Nøkkelord: 

  1. bjørg brennan 22. jun, 2010 at 19:28 #

    Brukerne skal alltid ha sin egen ytterdør.
    Fattigdom skal bli historie.

    -BB

Kommentar


Profile picture of Frøydis Dahlø
Profile picture of nettredaksjonen
Profile picture of Kenneth Holter
Profile picture of 18
Profile picture of oslo
Profile picture of %s
Profile picture of Beate Eiklid
Profile picture of Jan Bojer Vindheim
Profile picture of Ingrid Schei
Profile picture of Kristian Normand
Profile picture of %s
Profile picture of Kristin Gjørv
Profile picture of Gabriel Kielland
Profile picture of %s
Profile picture of %s
Profile picture of John Hille

Logg inn




Forgot?
Registrer

Network-wide options by YD - Freelance Wordpress Developer