– Avskaff juryordningen i voldtektssaker

– Det er 34 Ã¥r siden vi begynte Ã¥ markere dagen, men vi er fortsatt langt fra mÃ¥let om reell likestilling, sa Ane Aadland fra Oppland fylkeslag til forsamlingen.

Det eksisterer ikke rettsikkerhet for kvinner i forhold til vold og voldtekt. Kvinner er nødt til å leve i skjul, mens overgripere går fritt. Fortsatt diskuteres kvinners påkledning, enten det gjelder at vi kler oss for mye eller for lite. Det er ikke kvinner som skal ta ansvar for menns vold, fastslo Aadland.

Miljøpartiet De Grønne vedtok nytt prinsipprogram og arbeidsprogram i løpet av helgen. I arbeidsprogrammet står det blant annet at partiet ønsker at juryordningen avvikles i voldtektssaker og at tiltak for kvinner som har vært i prostitusjon skal styrkes. I tillegg vil partiet arbeide for at det opprettes Alternativ til Vold (ATV) i alle fylker på lik linje med krisesentre.

I tillegg ser vi at fattigdom rammer eneforsørgere – som oftest er kvinner – hardere, sier Hanna E. Marcussen, talskvinne for partiet.

Vi ønsker derfor at det skjer et utjevning i lønnsnivå i kvinnedominerte yrker og at det strammes inn på bruken av ufrivillig deltid, avslutter hun.

Profile picture of Gabriel Kielland
Profile picture of nettredaksjonen
Profile picture of knutq
Profile picture of Craig Thorsen
Profile picture of lillehammer
Profile picture of Odd Bergstøl
Profile picture of Telemark MDG
Profile picture of Morten Muggerud
Profile picture of Mona Undisdatter
Profile picture of Bergen MDG
Profile picture of sthanshaugen
Profile picture of %s
Profile picture of %s
Profile picture of Miriam Tessem Strøm
Profile picture of KÃ¥re Dalen
Profile picture of %s

Logg inn




Forgot?
Registrer

Network-wide options by YD - Freelance Wordpress Developer