Et etisk og bærekraftig fylke

Fylket og kommunene har et klart ansvar for å gå foran i forhold til bruk av ressurser og energi. I den daglige driften og ved innkjøp av varer og tjenester bør kommunene være bevisst i sin påvirkning, og ta valg til det beste for miljø, klima, mennesker og dyr, både her og i andre deler av verden.

Akershus fylke og kommunene bør ta sikte på å bli klimanøytrale innen 2015. Dette kan gjøres ved energiøkonomisering, samarbeid med private og offentlige aktører, bruk av lavutslippsteknologi for transport, kjøp av strøm som er 100% fornybar, kjøp av klimakvoter, bygge nybygg og rehabilitere eksisterende bygningsmasse til  passivhus/aktivhusteknologi, m.m. Dette er allerede blitt gjort av Arendal kommune, som er Norges første klimanøytrale kommune, og som samtidig går i økonomisk balanse.

Avfallsbehandling
Dagens høye forbruk er ikke bærekraftig, og kan ikke opprettholdes. På sikt må økonomien innrettes slik at råmaterialene resirkuleres. Avfall er ressurser og må inngå i et kretsløp hvor det gjenvinnes til nye råvarer.

Men all avfallshåndtering gir et tap, og det beste er derfor å redusere mengden. Vi må få produkter med lengre levetid. Kommuner og fylkeskommuner kan bidra til dette ved innkjøpspolitikken og ved å endre arbeidsrutiner. Det avfallet som blir igjen, må resirkuleres i størst mulig grad.
Avfallsbehandling er en kommunal eller interkommunal oppgave. Den viktigste målsettingen må være en høy gjenvinningsgrad og de kommersielle interessene må komme i andre rekke.
Kommunene i Akershus har i dag forskjellige typer avfallsbehandling. Follo-kommunene har tatt i bruk et system hvor avfallet blir sortert i et sentralt anlegg, mens på Øvre Romerike har noen kommuner kommet langt i kildesortering i hjemmene, samt felles oppsamlingsanlegg (ØRAS). Andre kommuner har satset på hjemmekompostering av matavfall og MDG mener at de forskjellige systemene må evalueres for å finne metoder som fungerer optimalt.

De Grønne vil at:

  • Avfallsmengden skal reduseres mest mulig, og fylket og kommunene må gå foran i dette arbeidet.
  • Avfall gjenvinnes og brukes til nye råvarer. Minst mulig restavfall må brennes.
  • Kommunene skal legge til rette for at matavfall og annet organisk avfall inngår i produksjon av metangass. Restprodukter skal kunne brukes som gjødsel.
  • Kloakk og septik fra renseanlegg bør også benyttes til metangassproduksjon og deretter til gjødsel. Dette kan kreve en oppgradering av kloakknettet, og en utskilling av avløp fra industri og annen virksomhet slik at kloakken ikke inneholder giftstoffer.

Energibruk
Mange energikilder er blant de største forurenserne. Fossil energi, som kull, gass og olje slipper ut CO2 som ødelegger klimaet. Verdens oljeressurser begynner å bli knappe. Atomkraft kan føre til ulykker hvor store områder gjøres ubeboelige.
Vi må produsere energi som ikke forurenser. Dette innbefatter blant annet solenergi og vindenergi. Fornybar energi og energieffektivisering er blant de raskest voksende sektorene i dag. En energiomstilling i Oslo og Akershus vil skape mange nye arbeidsplasser. Regionens næringsliv har god kompetanse innen energi og miljøsektoren som må videreutvikles.
Vi må stille høye krav når boliger bygges. Energiforbruket skal være minimalt, byggematerialer skal tilpasses strenge krav til helse og miljø. Nye bygg skal ha lavt energiforbruk per areal (passivhus), eller produsere overskuddsenergi (aktivhus). Varmebehovet kan dekkes med solenergi, varmegjenvinning eller varmepumper, og bedre isolasjon som reduserer energitapet.
Dagens markedsstyring av strømprisene fører til at de øker sterkt i perioder med stort behov. Dette fører til uforutsigbarhet og sosial ulikhet. Dagens system fungerer ikke som et reelt marked, men har preg av kartellvirksomhet. På tross av at både kraftoverføring og produksjon i stor grad er offentlig eid, drives de etter en målsetting om størst mulig inntjening, uten hensyn til forbrukerne. Dette oppnås ved å tappe magasinene for å selge kraften utenlands til høy pris, slik at det blir mangel i vintersesongen, hvoretter prisene presses i været.

For å minke energibruken må det legge høyere avgifter på elektrisitet. Men dette skal ikke føre til større økonomisk belastning for folk flest. Inntektene fra avgiftene må øremerkes til energisparetiltak og utbygging av fornybar energi. Utsatte grupper, som minstepensjonister, må gis kompensasjon.

De Grønne vil:

  • Redusere energibruken, og her kan vi bruke teknikker som er fullt utviklet og lette å ta i bruk.
  • At kommuner og fylkeskommunen blir et forbilde ved å innføre energisparende teknikker i bygninger.
  • At alle nybygg må bygges med passivhus-, eller aktivhusstandard, og at eksisterende bygninger rustes opp tilsvarende.
  • At fylket og kommunene går aktivt inn for å bygge ut fornybar energi, som sol, vind og biogass, samt fortrinnsvis kjøpe sin energi med opprinnelsesgaranti.
  • At det ved utbygging av boliger og næringsbygg settes krav til miljøvennlige bygningsmaterialer.
  • At alle kommunale og fylkeskommunale virksomheter miljøsertifiseres, for eksempel etter miljøfyrtårn standard.
  • At avgiften på elektrisk energi som brukes til å subsidierere energisparing og fornybar energi økes.

 

Etisk forbruk
Maten som kommunene og fylkeskommunen tilbyr i sine kantiner og serverer barn, unge og eldre skal være næringsrik og i størst mulig grad økologisk, lokalprodusert og sesongbasert. I den økologiske produksjonen tas det hensyn til miljøet, og det settes klare grenser for hvordan man kan utnytte jordens begrensede ressurser.

Noen av tingene som kjennetegner økologisk landbruk er:
-    Bruk av lokale og fornybare ressurser
-    Resirkulering av næringsstoffer og oppbygning av organisk materiale i jorda
-    Redusert nitrogengjødsling

Dette er alle faktorer som er svært gunstige i et klimaperspektiv, og mer bærekraftig enn dagens jordbruk.
Som hovedregel mener De Grønne at offentlige kjøpte varer, bør være lokalproduserte. Både for å støtte opp om lokale produsenter, og med tanke på klimaet. Vi må allikevel regne med noe import av varer fra andre deler av verden, og har da et ansvar for å velge varer som er produsert og handlet under rettferdige forhold. Å støtte opp om initiativer for bedre lønninger og arbeidsforhold for produsentene er en viktig del av dette. Fair trade-sertifiserte varer gir oss en garanti på at en uavhengig tredjepart har kontrollert produksjonen.

Fylkeskommunen og kommunene bør aktivt informere forbrukerne om hvilke produkter som er best for miljøet og helsen, både for mennesker og dyr. Det bør også være mer informasjon om hvordan man på en enkel måte kan spare energi, både av hensyn til miljøet og sin egen lommebok. Det skal være lett å ta moralske valg i hverdagen.

I dagens husdyrproduksjon lider mange dyr. Utslipp av klimagasser fra husdyrproduksjonen utgjør en stor andel av Norges og verdens totale klimagassutslipp. Husdyrproduksjon forbruker store mengder korn og andre matvarer som kunne redusert underernæring og sult. Fylkeskommunen skal arbeide for at det skal finnes grønne alternativer i alle offentlige kantiner.

De Grønne vil:

  • Fjerne moms på frukt og grønt.
  • Øke innkjøp av Fairtradeprodukter i fylket og kommunene.
  • Ha et større utvalg av økologisk, kortreist og sesongbasert mat.
  • Ha et større utvalg av Fairtrade-merkede produkter i offentlige kantiner.
  • Jobbe for at det skal bli flere sertifiserte Fairtrade kommuner og at Akershus skal bli et av landets første Fairtrade-fylker.
  • Jobbe for at det skal finnes vegetariske og økologiske alternativer i alle offentlige kantiner.
  • Innføre vegetarisk dag i offentlige instanser.
  • Få informasjon om vegansk/vegetarisk livsstil inn i skolens læreplan.
  • Tilby varm og økologisk skolemat.
  • Øke selvforsyning gjennom stimulering av parsellhager, takhager, skolehager, o.l.
  • Arbeide for flere ”Bondens marked” i vårt fylke, som det som finnes på Lillestrøm i dag.

Forvaltning av midler
Kommuneloven med forskrifter setter strenge betingelser for plassering av det offentliges kapital. Likevel har bestemmelsene blitt brutt og resultert i store tap. Det er nødvendig å innskjerpe bestemmelsene, og reagere strengt ved brudd på dem.

Hverken kommuner eller fylkeskommunen skal kunne plassere kapital i spekulativ finansvirksomhet og kommuner som allerede har slike plasseringer må få pålegg om å avvikle dem. De Grønne vil gå inn for at dagens regler på dette området blir strengere, og at kontrollen skjerpes. Tap på spekulative plasseringer må føre til reaksjoner for de ansvarlige, eventuelt i form av avskjed eller rettslig straffeansvar.

De Grønne  vil:

  • Sørge for strengere regler og bedre kontroll på hvordan kommuner og fylkeskommunen plasserer og forvalter sine midler.
  • Sørge for at kommuneansatte blir stilt til ansvar hvis de bryter disse reglene.

Sammenhengende planlegging for hele regionen.
Utvikling av arbeidsplasser, bosetting og transport i Akershus henger tett sammen med utviklingen i Oslo. På tross av at Miljøverndepartementet har pålagt Oslo og Akershus å samarbeide om planlegging, er samordningen alt for dårlig. Vi vil derfor gå inn for å utrede sammenslåing av Oslo og Akershus til et fylke. I mellomtiden vil vi at Akershus skal bidra tydelig og forpliktende til løsninger som er bedre for regionen som helhet, på tvers av kommune-og fylkesgrenser.

På nett med innbyggerne.
Alle programvareløsninger som fylket og kommunene kjøper inn skal støtte åpne formater, så langt det er mulig. Vi vil at mest mulig av fylkets og kommunenes informasjon og statistikk skal ligge tilgjengelig i åpne formater på fylkets og kommunenes nettsider. Vi vil etablere en frivillighetssentral på internett, hvor innbyggerne i fylket kan utveksle tjenester. Det må opprettes fri nettilgang ved offentlige knutepunkter.

Network-wide options by YD - Freelance Wordpress Developer