Skriv inn din e-post
vil vi sende deg passordet










Bruk Facebook login stedetConnect

Vennligst skriv inn
brukernavn og passord









Bruk Facebook login istedetConnect

Følg og del ting
du liker



Bruk Liker-knappen for å vise din støtte.
Artikler, Kandidater og politiske saker du
liker kan du finne på Delta-siden



Del automatisk det du liker på FaceBook

Logg inn









Register deg








Skriv inn din e-post så
sender vi deg ditt passord

Connect Bruk FaceBook login istedet

Hva er navnet ditt?








Hva er e-posten din?







Jeg tenker på miljøet å ønsker primært post elektronisk



Hva er adressen din?








Ditt telefonnummer?









Hva er bursdagen din?









Ferdig registert!


Miljøparitet De Grønne hadde aldri
vært mulig uten frivillige.



Jeg ønsker å bidra som frivillig




Kommentarer



Takk for støtten


Du er nå registerer med følgende opplysninger:


First Last

Addr

Code City

Epost

Phone


Du kan også logge inn via Facebook

Register deg

Logg inn

MDG Nasjonalt

Grønn Ungdom


Akershus MDG

Aust-Agder MDG

Bergen MDG

Buskerud MDG

Hedmark MDG

Hordaland MDG

Møre og Romsdal MDG

Nordland MDG

Oppland MDG

Oslo MDG

Østfold MDG

Rogaland MDG

Sogn og Fjordane MDG

Sør-Trøndelag MDG

Telemark MDG

Troms MDG

Trondheim MDG

Vest-Agder MDG

Vestfold MDG

Reagerer kraftig på utspill om flysubsidier

20.10.2008

Sorteviks utspill ble fremmet på bakgrunn av at Konsernsjef Mats Jansson i SAS ber nordiske statsråder om å stanse et EU-direktiv. Saken handler om å inkludere luftfart i EUs generelle direktiv for auksjon med utslippskvoter. EU-direktivet vil gi SAS et en årlig ekstrautgift på 2 milliarder svenske kroner. Dette innebærer imidlertid ikke mer enn 65 kroner ekstra per passasjer per reise.

Sortevik foreslår nå at Norge må kompensere ved å redusere landingsavgiftene på våre flyplasser. Han uttaler videre at han er glad for at samferdselsministeren langt på vei har hevdet at flyselskapene ikke er noen klimaversting, slik miljøbevegelsen til stadighet hevder.

– Igjen viser Frp både hvor uansvarlig og lite fremtidsrettet partiet er. Når hørte vi sist krav om å subsidiere togtrafikken fra Frp, spør Hanna E. Marcussen, talskvinne for MDG.

– Jeg finner det i tillegg litt underlig at en politiker påberoper seg å vite mer om konsekvensene av klimagassutslipp fra flytrafikken enn miljøbevegelsen. Store deler av miljøbevegelsen består av fagpersoner som har jobbet med disse spørsmålene i en årrekke. Jeg oppfatter Sorteviks utspill i stor grad som synsing, sier Marcussen.

– Med tanke både på klimagassutslipp og faktumet at olje er en begrenset ressurs, kan jeg ikke skjønne hva som er så fremtidsrettet ved å fortsette subsidieringen av flytrafikk. At flyselskapene har tilgang på kunstig billig drivstoff gir dem et urettferdig konkurransefortrinn sammenlignet med annen transport. Skal man virkelig se fremover bør vi heller spytte pengene inn i virkelig bærekraftige alternativer. Er ikke Frp interessert i å gi velgerne sine tilbud om komfortable og presise høyhastighetsbaner og en friskere fremtid, spør Marcussen. Det håper jeg i hvert fall at samferdselsministeren er, avslutter hun.



Legg igjen en kommentar

Har du en mening?


Flere saker fra hanna e. marcussen:


– Lite grønt i statsbudsjettet

– Regjeringen har det ikke travelt når det gjelder å løse klimakrisen, sier talskvinne for Mil ...Les mere



Fordømmer NATO-angrep

Miljøpartiet De Grønne fordømmer nattens NATO-angrep på en kapret tankbil. I følge foreløpige meldin ...Les mere



Regjeringen står for uansvarlighet

– Den politiske debatten rundt peak oil burde være like intens som debatten rundt klimaendringene, s ...Les mere



– Statoil innrømmer skittent prosjekt

– Statoil innrømmer endelig at selskapets tjæresandprosjekt ikke er renere enn andre tjæresand ...Les mere



Skuffet over innstilling om tjæresand

Energi- og miljøkomiteen står for mye energi og lite miljø, konstaterer Miljøpartiet De Grønne etter ...Les mere